Bezpečnost především

Někdy stačí jedno kliknutí na nesprávný odkaz a pohroma je na světě. Viry a červi vám mohou uškodit mnoha různými způsoby. Mezi nejčastější a nejbolestivější patří v lepším případě zašifrování, v tom horším kompletní ztráta důležitých osobních dat. V dnešní moderní době existuje několik způsobů, jakými lze zabezpečit svůj počítač proti vnější hrozbě v podobě chytře schovaných virů a červů.
bezpečný zámek
1.       Jaké existují nejčastější způsoby nákazy?
·         Vir: nechtěný program, který se poté co dostane přístup k počítači nadále počítačem sám šíří a může tak způsobit plno potíží, jako je například ztráta důležitých osobních dat, zablokování počítače za účelem finančního obohacení a podobně. Viry dále dělíme ještě podle hostitele (například na soubory v Microsoft Windows a jiné) a způsobu činnosti (například rezidentní či nerezidentní viry a další).
·         Červ: program, který po infikování počítače rozesílá své kopie například skrz mail nebo komunikátor dále na další uživatele ve snaze dostat se také do jejich počítačů. Červi jsou v dnešní době ve své činnosti úspěšnější než takové viry. Červy se mohou šířit několika způsoby (například e-mailem, internetem a podobně).
 
2.       Jak se můžeme chránit?
·         Neklikat na neznámé odkazy na internetu
·         Neotvírat přílohy od cizích adresátů, vždy zkontrolovat, odkud byla zpráva odeslána
·         Používat antivirový program, který podezřelé aktivity detekuje a ničí
Takže jaký antivir si tedy vybrat a jak vlastně funguje? Mezi nejznámější a nejvyužívanější patří český Avast!, dále MacAfee antivirus, ESET NOD32 antivirus a další. Antivirus během vaší aktivity na počítači kontroluje jednotlivé soubory, které se do vašeho počítače průběžně dostávají a v případě, že zaznamená podezřelou aktivitu, vás upozorní s informací, o jaký soubor jde a dotazem na další postup. Pokud soubor neznáte, můžete jej s pomocí antiviru z počítače snadno vymazat. Za kvalitní antivir si sice zaplatíte, ale zato získáte pomocníka k nezaplacení.
kybernetická bezpečnost

Více znamená někdy méně

Ale pozor! Více v tomto případě rozhodně znamená méně. Někteří uživatelé si totiž myslí, že když si pořídí více antivirů, ochrání tak svůj počítač lépe. Není to rozhodně vždy pravda. Jednotlivé antiviry se mohou dokonce navzájem blokovat a tak k ochraně počítače ve finále vůbec nedojde. Je proto třeba si vždy ověřit, zda jsou dvě verze vzájemně kompatibilní a to nejlépe přímo u výrobce.