Co víme o efektivních a špičkových plastových obalech na transport ovoce a zeleniny

Výroba plastických hmot změnila lidský život k nepoznání. S plasty se dnes setkáváme snad ve všech výrobních odvětvích a stěží byste objevili domácnost, kde by se nevyskytoval ani jediný kousek plastu, snad jen u ortodoxních vyznavačů přírodních materiálů nebo ve skanzenech lidové kultury, kde naleznete pouze kov, kámen a dřevo.

Z plastických hmot se dnes vyrábí i velmi efektivní a špičkové plastové obaly https://www.schoellerallibert.com/cz/markets/automotive/ včetně přepravních kontejnerů na ovoce a zeleninu. V tomto směru úspěšně konkurují výrobkům ze dřeva, a to z několika důvodů. Pojďme si je zde v krátkosti nastínit.

jablka na stromě

Hniloba, plíseň a nečistoty – když vyskládáte do dřevěné přepravky jablka, hrušky či broskve, budou sice v prodyšné nádobě, ale ta má natolik hrubý povrch, že může tenkou slupku ovoce poškodit. Dřevo je velmi nasákavé a v místě poškození do sebe absorbuje zeleninovou či ovocnou šťávu a za vhodných podmínek se tu může tvořit zárodek plísně nebo hnilobného procesu. Je-li ovoce jen trochu poškozené, je to vždy potenciální problém k jeho další postupné degradaci, a v dřevěných bedýnkách k tomuto procesu může dojít poměrně rychle.

sklizeň meruněk

Snadná údržba – plastové přepravky se velmi snadno čistí od nečistot, zatímco dřevěné bedýnky jen stěží udržíte čisté po celou dobu jejich existence.

Stohovatelnost – když se pozorně zadíváte na stoh, postavený z balíků slámy, zjistíte, že odolá i silnému dešti či větrným poryvům. Je to dáno jeho stabilitou, kterou zajišťuje hmotnost balíků a jejich schopnost vázat se jeden na druhý. Toto však neplatí u dřeva, které je příliš tvrdé. Dřevěné bedýnky nemívají žádné západky, které by se do sebe zaklesly při stavění na sebe, a tím pádem je více bedýnek vyskládaných na sebe vystaveno většímu nebezpečí zřícení. Toto se však nestane u plastových skládacích kontejnerů, které do sebe zapadají jako skládačka, a vytváří kompaktní stěnu, která odolává i přetížení při transportu.