Když vystoupí, my odejdeme

Není to ani tak dávno, co se konaly volby do české Poslanecké sněmovny. I když se hnutí ANO, které bezpochyby vyhrálo celé volby, tváří jako evropská strana, ty ostatní, a hlavně poté ti, kteří se chtějí podílet na vládě dělají obavy zahraničním a tuzemským investorům. Děsí se hlavně populistické strany Tomia Okamury a komunistů, kteří se nijak netají svými choutky co nejdříve opustit Evropskou unii.
 anglická slova

A proč je vystoupení takový problém?

Především to jsou výhody vnitřního trhu, který dovoluje volný pohob zboží a služeb, pokud tedy daný výrobek splňuje všechny jeho podmínky, a tedy že byl legálně vyroben na našem území, anebo zde byly udělány podstatné změny. Spousta zahraničních podniků se obává, že všechny tyto výhody a zejména zrušení bezcelní zóny by rázem zmizeli a oni by najednou museli začít platit ne zrovna malé částky. To by mělo za následek utlumení výroby a propouštění, což nehodlají riskovat a náklady s tím vším by se rozhodli rovnou utnout na začátku, tedy že by zrušili výrobu a přesunuli by ji jinam. Například Japonci se nijak netají, že pokud zachvátí Česko vlna czexitu, hodlají se stáhnout z českého trhu i se svými firmami, což by značně poškodilo celkový ekonomický růst a ekonomickou situaci v České republice.
 siluety školení

Co je vnitřní trh?

Vnitřní trh je prostor bez faktických hranic, do kterého spadají všechny členské země EU. Prosazuje se hlavně volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu a tomuto principu se přizpůsobuje legislativa členských států tak, aby zde nebyly vůbec žádné překážky, co se týče exportu či importu, přesunu pracovní síly. S tím také souvisí spousta dalších směrnic a nařízení, které zlepšují postavení občanů jakéhokoliv členského státu v jiném členském státě.
 
Ať už je situace jakákoliv, zahraniční investice tvoří v České republice podstatnou část kapitálu, jejíž absence by se značně projevila i v běžném životě občanů, hlavně by tedy zastavila snižování nezaměstnanosti.