Napříč sociálním sítím

Sdílím, sdílíš, sdílíme
Ta nutkavá potřeba sdílet s virtuálním světem všechny úspěchy, aneb „Nejez to kuře, dokud ho nevyfotím!“.
Ať už se jedná o povýšení v zaměstnání, či o kulinářské dílo výše zmíněného kuřete, cílem je pochlubit se. I když to nikdo veřejně nepřizná, závist je velkou součástí sociálních sítí. Jsme schopni závidět si opravdu všechno. „Anička má nový lustr. Víťa jede do Ameriky, A Lenka má hezčí linecké (možná ho jen dobře zaostřila)“. Určitě se teď většina poznala.
 asiat na tabletu
Inkognito
Ruku na srdce…Je váš profil zcela pravdivý? Nepřihodili jste pár informací, které tak úplně nejsou pravdivé? Pokud je to jen pár bezvýznamných informací, kterými si jen chcete „polepšit“ u svých přátel, je to jen vaše věc. Pokud si ale vytváříte zcela fiktivní profily, kde pravdou je maximálně vaše jméno a fotografie ze starého rodinného alba, zakládáte si už na velký psychický problém., který by nebylo marné probrat s odborníkem.
Já a závislý?
Bohužel, ať to chcete slyšet nebo ne, závislost na sociálních sítích patří už mezi nejčastější druhy závislostí. Usínáte s mobilním telefonem v ruce, a po probuzení kontrolujete počet novinek a upozornění? Všechny vaše čerstvě nafocené fotografie putují nejdříve na váš profil? Záleží vám na názorech virtuálních přátel více, než na názorech vašich blízkých? Leží kolem vás hromady nevyžehleného prádla, rozpracovaných povinností, oběd se vám připaluje, ale vy musíte nejdříve „nutně“ odpověď na žhavou diskuzi? Ano, jste závislí.
Odebrat z přátel
Velmi oblíbený nástroj všech uživatelů sociálních sítí. Stačí, když vám někdo napíše svůj názor, který se vám samozřejmě nelíbí, a už to sviští. Jak rychle a jednoduše přidáváme „přátele“ na svůj seznam, ještě rychleji je odebíráme. Je to v podstatě jednoduché. Nelíbí se mi tvůj názor? Smažu tě a mám po problémech.
Vím, co jsi dělal loni v létě
Vážně je nutné, aby o vás virtuální svět věděl vše? Dobře si rozmyslete, jestli chcete veřejně prezentovat každý váš pohyb. Nikdy nevíte, kdo toho zneužije, a kam až se tyto informace dostanou.  Až vám šéf položí otázku, proč v době nemoci jste byl v Alpách, nedivte se!
A teď vážně
Zlo sociálních sítí může být vážnější než všechny výše zmíněné. Od hackerů, přes trollingstallking, až po kyberšikanu.  Žádný ze serverů sociálních sítí nepatří do rukou dětem a osobám, které mají problém rozlišit virtuální svět od reálného. Které jsou naivní, a neví o všech nástrahách internetu. Pokud už svému dítěti svolíte založit si svůj profil, kontrolujte ho, a všímejte si všech signálů a změn v chování.
fotomontáž
Hledáme pozitiva
Myslíte, že jsou? Ale ano jsou! A je jich spousta. Sociální sítě nás spojují s lidmi, kteří jsou od nás daleko, nebo jednoduše na nás nemají čas. Může se nám podařit najít osobu, s kterou jsme už před mnoha lety ztratili kontakt.  Zprávy, novinky, obchodní příležitosti, skupiny lidí se stejnými názory a zájmy, hodnocení firem, a určitě bychom našli mnoho dalšího.
Sociální sítě už patří k našim životům, a zcela se jim vyhnout už nebude nikdy jednoduché.