Nejdůležitější doplněk vaší domácnosti – pohodlná postel!

Dnešní uspěchaná a upracovaná doba si žádá rovněž odpočinek a relax a vy se tak po celém dni v práci určitě těšíte, až se vyvalíte do komfortní postele. O tom, jak důležité je mít kvalitní matraci, odpovídající výšku postele i její správné rozměry, se dozvíte v následujícím článku.
1.      Kvalitní konstrukce
Nejdůležitějším prvkem celé postele je kvalitní zpracování. Aby vám postel vydržela dlouhá léta a nezačala vrzat nebo se nerozpadla úplně, je nutné vybrat kvalitní materiál, z kterého je zpracována.
žena při pohodlném spánku
2.      Správné rozměry
Je rovněž důležité zvolit správné rozměry postele, aby nebyla příliš malá nebo naopak nezabírala příliš místa v ložnici. Pro jednolůžko jsou standardní rozměry 90×200 cm nebo 140×200 cm a pro dvojlůžko 160×200 cm nebo 180×200 cm.  Tento rozměr udává plochu ke spaní, takže matrace se vybírá ve stejném rozměru. Pokud vám uvedené rozměry nevyhovují, vyrábí se také různé atypické tvary i rozměry postelí. K pohodlnému spaní se doporučuje vybrat rozměr, který o 20 cm přesahuje vaši výšku.

3.      Čelo postele
Čelo je významným designovým prvkem celé postele, vybírejte tedy tak, aby vám ladilo ke zbytku nábytku. Avšak čelo má také praktické využití – chrání vaši hlavu při spaní před průvanem a podepírá polštář, aby neujížděl za postel.
4.      Výška postele
Ačkoliv se to nezdá, výška postele má také vliv na pohodlný a kvalitní spánek. Za optimální výšku bočnic se považuje 50 cm. Můžete také vybrat vyšší matrace nebo upravit nastavení roštu, abyste docílili vhodné výšky postele. Ta se odvíjí také od vašeho věku a výšky.
pohodlná ložnice pro dva
5.      Kombinace jednotlivých prvků
Pokud si postel sestavujete, měli byste dbát také tomu, aby jednotlivé komponenty do sebe zapadaly jak vzhledově, tak proporčně. Proto se při kombinování jednotlivých prvků postele zaměřte na správný poměr výšky matrace, roštu, čela postele i celé ložné plochy. Jinak se může stát, že matrace bude větší než ložná plocha nebo bude zasahovat do čela postele. Estetická kombinace jednotlivých prvků je také důležitá proto, abyste se ve své ložnici cítili příjemně.
Abyste se ráno probudili odpočatí a svěží, je nutné respektovat všechny tyto zásady výběru správné postele. Uvidíte, že nebudete litovat.