Opékač topinek

Před vánocemi jsme s manželem procházeli jeden ze zdejších supermarketů a padl nám do oka topinkovač, tedy správně řečeno opékač topinek. Cena pár stovek, plastový obal, na dvě křupavé topinky. Jejich vidina mne zlákala a to rozhodlo.
 Rovnoměrné opečení.
Dnes, po zkušenosti několika měsíců, mohu říci, že to byl dobrý nápad. Neopékáme jen toustový chleba ale i na půl rozdělený krajíc běžného konzumního chleba. Na opečený kousek dáváme trochu jakékoliv paštiky, někdy stačí jen potřít česnekem a osolit. Je to příjemná změna. Opékač máme stále na lince a snídaně je hotová doslova během pár minut.
 Opékač topinek
Koupili jsme tenkrát to nejlevnější a nejjednodušší co bylo na trhu. Ze zvědavosti jsem pak procházela specializované obchody s cílem zjistit čím se ty ostatní a povětšinou dražší výrobky liší od toho mého. Jsou to rozdíly v příkonu, použitých materiálech, velikostí otvoru pro chleba a jiných drobných vychytávkách. Ale i ve věcech pro nás podstatných:

  • Rozmrazování, dobrá věc, kterou náš model neumí. Chleba mám v mrazničce už nakrájený na krajíce a když přijde chuť, musím jej po vyjmutí z mražáku nechat roztát.
  • Vycentrování topinky. Ty mohou být různě veliké i různě silné, jejich vycentrování zaručí rovnoměrné opečení.
  • Vypínací tlačítko. Pokud není, vyjmout chleba z opékače lze jen přerušením proudu. A to provedu vytažením opékače ze zásuvky nebo otočením prvku k nastavování času na nulu. Potom ale musím čas znovu pečlivě nastavovat, jde o milimetry. Pokud tlačítko je, po jeho stisku topinka sama vyskočí, podívám se, jak je opečená a zase ji můžu zatlačit zpět.
  • U levnějších typů je druhá topinka opečena dříve než ta první, protože je vložena do již rozehřátého topinkovače. Je tedy lepší, když stroj sleduje i teplotu.
  • Miska na drobky. Tu vyjmu a vysypu spadané drobečky které se jinak přepalují a zapáchají. Odpadá tak nekonečné a málo účelné vytřepávání drobků.

 
Náš topinkovač je v permanenci skoro denně. A až se pokazí, vím, že koupíme nový, ale tentokrát zkusíme vybírat dle popsaných kritérií. Snad tato zkušenost pomůže i Vám.