Sušička na prádlo pro úsporu času i energie

Tyto důmyslné domácí spotřebiče lze rozdělit podle několika kritérií. Tím nejzákladnějším je dělení podle využívaného média na ventilační a kondenzační. Pokud se rozhodujete něco takového pořídit, měli byste zvážit, kolik pracích cyklů vaše pračka provádí, a zda byste rádi sušičkou nahradili i proces žehlení.
žena v prádelně

Kondenzační sušička pro méně pracích cyklů

Pro domácnosti, nebo spíše jednotlivce, kteří perou méně často – sporadicky, jsou vhodné klasické kondenzační sušičky. Pracují na principu horké páry, která se pak sráží na vodu v zásobníku. Vzhledem k tomu, že jde o vodu takřka destilovanou, lze ji později použít jako náplň do žehličky, anebo ji jednoduše vylít do odpadu. Pro omezený počet pracích cyklů postačí tyto nejlevnější sušičky.

Kondenzace s tepelným čerpadlem

Takové mechanismy se vyplatí tam, kde se pere pravidelně, a větší množství prádla, což jsou nejčastěji případy rodin s malými dětmi. Horký vzduch se tepelným čerpadlem ochlazuje a probíhá uzavřený cyklus ohřevu a chlazení, kdy se uspoří až polovina nákladů na elektrickou energii. Zároveň se prádlo suší o něco chladnějším vzduchem, což se projeví zejména na kvalitě povrchu jemných látek, např. hedvábí.
žehlička u prádla

Parní proces

Jestliže nesnášíte žehlení, a podle nezávislých průzkumů je to více než polovina hospodyněk, poohlédněte se po tomto typu. Působí tu tedy primárně horká pára, ta proniká strukturou látky tak, že ji jemně načechrá a zároveň provoní a zbaví mikroorganismů, tedy podobně, jak to dělá klasická žehlička. Výhodou také je, že v těchto přístrojích není třeba otáčecího bubnu, poněvadž se o vše postará horká pára. A překvapivě z tkanin zmizí všechny pomačkané záhyby, žmolky, a také cigaretový zápach. Takže dokonalá náhrada žehličky a úspora několika hodin času namáhavým stáním nad žehlicím prknem .

Ventilační přístroje

Hodí se pro velké prostory, odkud nasávají vzduch. Následně jej ohřívají a vzniklá vlhkost z vypraného prádla putuje v podobě vlhkého vzduchu ven. Podmínkou je instalace výfukové hadice ven z místnosti. Jejich podstatnou výhodou je levnější provoz, protože se tu v principu ohřívá pouze vzduch, nikoliv voda potřebná pro sušení, což je ekonomicky výhodnější. Do velkých koupelen s možností větrání tedy optimální volba.