Voda v bazénu může být čistá i bez chlóru

Užívat si vody v létě, notabene hned u svého domu, by chtěl asi každý. Pro většinu majitelů rodinných domků to není nesplnitelný sen, jelikož se dnes dají pořídit bazény opravdu levně. A to mnohdy i typy, které jsou větší než jen pár metrů čtverečních. Nestačí však do nich nalít vodu a prostě se jít koupat. Je potřeba vodu důkladně pročistit, jinak se v ní budou rychle množit různé typy nežádoucích bakterií, cizopasníků a řas. Tedy organismů, které lidskému zdraví příliš neprospívají.
bruneta v bazéně

Proč chlór?

Aby se voda v bazénu nestala rájem pro nezvané mikroskopické návštěvníky, je potřeba ji důkladně vyčistit. A k tomu se používá speciální chemické přípravky, které ve většině případů obsahují chlór. Jedná se o poměrně levnou a zároveň účinnou metodu, jak vodu v bazénu důkladně vydezinfikovat. S chlórem mohou ale nastat i problémy. Krom toho, že je na něj mnoho lidí alergických a doslova jej nemohou ani cítit, tak je to i nevhodná látka pro pacienty trpící kožními vyrážkami jako jsou například lupenka. Chlór je totiž ve vyšší koncentraci poměrně dráždivý. Naštěstí existují i alternativy, díky kterým si mohou užít plavání v bazénu i jedinci s kožními problémy, případně alergiemi na chlór.
plavec s čepicí

Alternativy

Asi nejčastěji používanými alternativními přípravky jsou dezinfekční tablety a prášky, které fungují na bázi kyslíku. Jde o poměrně účinné řešení, které však má jednu nepatrnou vadu – cenu. Oproti chlorovým tabletám je v tomto případě nutné používat vyšší dávky, aby byl efekt dostatečný. Existuje i možnost čištění vody bez jakékoliv chemie, a to pomocí speciální mořské soli. Ta by sama o sobě měla působit dezinfekčně, i když výsledky nejsou zaručeny. Co ovšem prokazatelně funguje, to jsou UV zářiče. Ty běžně čistí vodu například v akváriích a používají se i u bazénů. Ani jejich cena však není zrovna nízká. Navíc jsou poměrně energeticky náročné.