Adventní zájezd do Polska


Spousta cestovních kanceláří nabízí před koncem roku adventní zájezdy, a proto jsme pro vás vybrali jeden, který stojí za to absolvovat. Navštívíte město Krakow, kde se psala historie polského království a solné doly Wieliczka, které vás ohromí svojí výjimečnou zachovalostí, přestože se zde začalo s dolováním soli již před 700 lety.

Krakow – hrad Wawel

Solné doly Wieliczka

Nachází se nedaleko našich hranic v jižním Polsku. Těžba soli zde začala již ve 13. století a ukončena byla na začátku 21. století z důvodu nerentabilnosti těžby. K uzavření přispělo také vyčerpání kvalitního zdroje soli. V dole je příjemná stálá roční teplota 14 – 16 °C. Je zde přibližně 300 km chodeb, ale pro turisty je zpřístupněno něco okolo 3 km. Důl má několik pater, nejníže položené patro je v hloubce 327 metrů. Pro turisty jsou otevřena pouze tři horní patra, do kterých se sestupuje do hloubky 130 metrů po mohutném dřevěném schodišti. V dole uvidíte spousty úžasných chodeb, soch, sálů a kaplí vytesaných horníky v soli. Také je zde nastíněn způsob dobývání soli a život dělníků, kteří zde pracovali v těžkých podmínkách ve dvou pracovních směnách. Prohlídka je s průvodcem v českém jazyce a trvá přibližně dvě hodiny. Po jejím absolvování se můžete za odměnu vyvézt na povrch původním důlním výtahem. Důl je zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO. Denně navštíví důl až 8000 turistů, proto je potřeba si vstupenky, jejichž cena se pohybuje okolo 600 kč, objednat s dostatečným předstihem.

Wieliczka – solný důl

Královské město Krakow

Je metropole v jižním Polsku, kde žije necelých 800 000 obyvatel. Město je známé svým typických šachovnicovým uspořádáním ulic. Město bylo v minulosti centrem království a rezidencí polských králů a také místem jejich posledního odpočinku. Po celou dobu existence tohoto krásného města zde docházelo ke korunovaci polských králů, která se konala v kapli katedrály na hradě Wawel, který se tyčí na návrší na břehu řeky Wisly a je tak dominantou celého města. Je zde spousta dalších historických památek jako například sídlo starobylé univerzity, arcibiskupství a velké množství kostelů. Nachází se zde také jedno z největších náměstí v Evropě, kde budete mít příležitost ochutnat polské speciality a již dříve zmiňovaný výborný vánoční svařák. Název města je odvozen od jména zakladatele města knížete Kraka. Historické jádro města je stejně jako Wieliczka zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Jelikož se místa nachází v blízkosti českých hranic a jedná se o překrásné památky s unikátní historickou hodnotou, nezbývá nám, než vám tyto památky doporučit k návštěvě a vychutnat si adventní pohodu.