Dopřejte si komfort tepla od nohou

V parném létě si vychutnáváte zmrzlinový pohár a pravděpodobně si vůbec nevzpomenete na období, kdy se těšíte, až se radiátor konečně zahřeje, a začne prohřívat místnost. Ono to s tím radiátorem ovšem není tak růžové, jak se zdá. Nejprve je nutné, aby se vůbec zahřál, a jakmile to bude, začne teplý vzduch stoupat kolmo vzhůru, směrem ke stropní konstrukci. Teplo se pak bude šířit dál, plazit se po stropu, a jakmile se horní vrstva celého stropu prohřeje, bude teplo sestupovat níž. Tato typická vlastnost radiátorového topení vyvolává jev, kdy je u stropu teploučko, ale u země je chladněji. Buď zvýšíte topný výkon a tím i teplotu v místnosti, anebo se uskromníte na úkor tepelného komfortu.

obytná místnost

Zkuste to s topením v podlaze – podlahové vytápění na to jde jinak. Topný systém se v místnosti rozloží tak, aby vyhříval rovnoměrně celou plochu. Ohřátý vzduch začne sice ihned stoupat ke stropu, ale stoupání probíhá rovnoměrně, a tím se rychleji navzájem studená i teplá vzduchová hmota smísí. Ve finále to znamená, že můžete vytápět prostor i o něco méně, abyste docílili potřebného tepelného komfortu.

koberec na podlaze

Teplo na bosá chodidla – díky tomuto způsobu vytápění lze pokládat na podlahu jakoukoli krytinu, bez ohledu na to, zda chladí nebo hřeje. Samozřejmě musíte brát ohled i na estetickou stránku věci, ale obavy z toho, že vás bude v zimě studit kamenná dlažba, rozhodně nemusíte. Výhodnější je samozřejmě použít takové materiály, které mají nízký tepelný odpor, a rychle se zahřejí, aby následně teplo předávaly do okolí, což je např. zmiňovaný kámen.

Můžete si pak dovolit procházet se naboso, bez ponožek, třeba poté, co opustíte koupelnu, a chystáte si dopřát něco dobrého k snědku. Nemusíte kvůli tomu obouvat pantofle, bosou nohou vkročíte do kuchyně na vyhřátou dlažbu a v obýváku si jídlo sníte na teplém, vyhřátém koberci.