Mějte kontrolu nad svými financemi!

Peníze jsou motorem dnešního světa, a i když vám to možná není pochuti, musíte se s nimi naučit žít – a vycházet. V opačném případě si totiž můžete zadělat na velké nepříjemnosti. Je sice fajn žít si podle svého, nehnat se za kariérou a oprostit se od materiálního přístupu k životu, klid však najdete pouze tehdy, když budete mít ve svých financích pořádek. Vyzkoušejte si několik jednoduchých zásad, které vám ve výsledku hodně usnadní život.
malá kasa
1.      Pište si příjmy a výdaje
Zaznamenávat si do tabulky nebo do notýsku každou přijatou a utracenou korunu není zrovna běžným zvykem. Přitom vám to může přinést mnoho zajímavých zjištění, kam vaše peníze stále mizí. Zkuste si každý měsíc zaznamenat, za co utrácíte, počínaje účty za energie, telefon a nájem, přes jídlo a návštěvy restaurací, až po drobné nákupy za hotovost, kterou máte zrovna v peněžence. Po pár měsících zjistíte, že ve vašich výdajích je určitá pravidelnost a bude pro vás snazší ušetřit na věcech, které vlastně až tak moc nepotřebujete.
lupa nad peněženkou
2.      Plaťte včas
Ačkoliv jsou pro vás složenky a účty neúnavným nepřítelem, věřte, že pořádek dělá přátele. Když budete platit všechno včas, nezbyde vám sice na účtu tolik peněz, kolik byste si přáli, vyvarujete se však zcela zbytečným výdajům za upomínky, penále, a v krajním případě exekuce. A nejsou to zrovna malé peníze. Takže až vám příště přijde účet nebo faktura, zaplaťte hned. Odkládáním nic nezlepšíte.

3.      Neutrácejte za zbytečnosti – raději investujte
Každý to zná. Tvrdě pracujete od rána do večera a když jdete unaveni domů, nic vám neudělá takovou radost, jako koupit si něco nového – prostě ze vzdoru proti těm těžce vydělaným penězům. Stojí to ale za to? Rozmyslete si dvakrát, než si pořídíte další nekvalitní kousek oblečení nebo si dáte předražený koktejl, který si můžete vyrobit i doma. Raději ušetřete každý měsíc nějakou tu stovku či tisícovku a za rok můžete jet na dovolenou – nebo investovat. Investic je široká nabídka a jejich zhodnocení se neustále mění, takže o tom se vždy nejprve pečlivě poraďte s odborníky.
muž s kreditkou
4.      Neberte si drahé půjčky
Reklamy nás denně bombardují nabídkami zaručeně výhodných půjček. Žádná půjčka ale není výhodná. Půjčit si peníze je luxus, který vás většinou přijde draho. Když už se rozhodnete zadlužit, pak jen v situaci, kdy nemáte na výběr – třeba při koupi nového spotřebiče na splátky, nebo když zrovna opravdu potřebujete nové zimní gumy. Každou půjčku si ale dvakrát rozmyslete. Není to daleká budoucnost, kdy je budete muset splatit. A vašemu rozpočtu z dlouhodobého hlediska spíš uškodí, než pomůžou.
Budete-li dodržovat tahle pravidla v kombinaci se zdravým rozumem, určitě se nespálíte. A časem snad už nebudete muset počítat měsíc co měsíc každou korunu.