Proč dělat odhad nemovitosti?

Jak vůbec takový odhad probíhá? Odhadce nemovitosti si projde celý váš byt, dům či jiný typ stavby, samozřejmě včetně přilehlých pozemků. Vše si prohlédne, následně poměří a také nafotí, a to jak zevnitř, tak zvenčí. Během prohlídky se může majitelů doptávat na různé detaily, na které by měli být připraveni odpovědět. Samozřejmě je důležité, aby byla k odhadu přichystána veškerá dokumentace, která se objektu týká. Bývá to například kolaudační správa, stavební povolení a podobně.

A kdy je tedy dobré si odhad nemovitosti udělat, nebo dokonce nezbytné?

hypotéka

Koupě nemovitosti

Chystáte-li se na koupi domu, bytu, garáže…prostě čehokoliv, je velkým plusem pro vás, pokud si necháte vypracovat odhad tržní ceny. Budete mít pak jistotu, že na zakoupené nemovitosti neproděláte. Pokud plánujete financovat koupi pomocí hypotečního úvěru, není to pro vás plus, ale nezbytnost. Banka odhad nemovitosti pro schválení úvěru vyžaduje a bez něj vám žádná hypotéku nedá. Banka se tak chrání, pokud by dotyčný přestal svůj úvěr splácet, a musela využít zástavního práva a nemovitost prodat k uhrazení dluhu. Také se používá pro výpočet výše hypotečního úvěru, který samozřejmě nebude vyšší, než je odhadnutá cena nemovitosti.

dům

Prodej nemovitosti

Stejný případ je i pokud nemovitost naopak prodáváte. Odhad vám pomůže stanovit správnou prodejní cenu tak, abyste neprodělali. Pokud byste jí naopak stanovili příliš vysoko, vystavujete se riziku, že nemovitost neprodáte.

Dědické řízení

Pokud jste účastníkem dědického řízení, v kterém je zahrnuta i nemovitost, bude po vás notář vyžadovat odhad nemovitosti, aby bylo možno vyčíslit jeho cenu pro vypořádání se v dědickém řízení.

Rozvod

I takové věci se bohužel dějí, a pokud je nemovitost ve společném mění manželů, je nezbytné provést její odhad pro další dělení majetku při rozvodovém řízení.