Hračky pro malé děti podporující motoriku

Motorika je velice důležitá věc, potřebujme ji pro základní samoobslužné činnosti, při psaní, celkově pro úchop tužky či jinou práci s malými nástroji. Rozvoj jemné motoriky u dětí je jedním ze základních ukazatelů správného vývoje. Jemnou motoriku potřebujeme od malinka až do smrti a je důležité ji trénovat už od malinka. Jaké hračky se vám na to budou hodit?

tříkolka na cestě

Hrubá motorika

Chůze, běh, lezení po čtyřech ale třeba i otáčení tohle vše spadá do hrubé motoriky těla. Dítě se tyto dovednosti učí postupně jak roste a vy jej v tom můžete jen podpořit. Jaké hračky si pořídit? Pro podporu otáčení dítěte je vhodná jakákoli hračka která dítě zaujme, pískací, štěrchací, po které se natáhne a tím se otočí na bok, s vaší drobnou pomocí třeba i na bříško. Až budete dítě učit lézt po čtyřech hodit se vám bude buď lezoucí válec, nebo třeba lezoucí hračka, která motivuje dítě k pohybu v před. Při chůzi se často používají takzvaná aktivní chodítka, která ale nejsou vhodná už od začátku. Hodí se až když dítě chodit umí, jinak mohou nepříznivě ovlivnit stereotyp chůze. A pak přichází na řadu odrážedla, motorky, kola, koloběžky…

vláčky

Jemná motorika

Jemná motorika je sofistikovanější, vyžaduje soustředění, jemnou práci prstů a jejich koordinaci. Jemnou motoriku trénujeme vlastně po celý život. Pro trénink jemné motoriky se hodí různé stavebnice typu lego, magnetické stavebnice, jakékoli kostky, vkládací hračky nebo třeba vláčkodráha. K vláčkodráze si můžete pořídit různé doplňky, jako jsou samostatné mašinky Masinka-tomas, mosty, nakladače a tak dále. Tyto doplňky se dítě učí obsluhovat a skládat i celou stavebnici čímž trénuje nejen tu motoriku ale také celkovou koordinaci. Jemná a hrubá motorika jsou pro život důležité a jejich trénování v dětství nám může dost ušetřit život ale i tak platí, že každý k tomu nemá vlohy. Jsou děti, které nejsou pohybově nadané a budou mít třeba hrubou motoriku celoživotně slabší.