Numismatika – proč sbírat peníze není jenom hloupý koníček

Spousta lidí sbírá, shromažďuje a rozšiřuje již nahromaděnou sbírku. Je otázka, co kdo sbírá. Někdo je posedlý starými motocykly, někdo sbírá známky, jiný zase peníze. Historické mince, první bankovky, zvlášť hodnotné bankovky k nějaké historické události, jednorázové, uzavřené edice. Je toho zkrátka hodně, co jde nasbírat. Lidé, kteří jsou doslova posedlí touto sběratelskou vášní, tak se dále shromažďují v nejrůznějších skupinách a spolcích a navzájem si vyměňují kousky, chválí se a vůbec vystavují své sbírky. Byť je třeba mít přece jen větší sbírku než jen pár kusů proto, abychom je mohli někde vystavovat, je nejdůležitější na tom všem to, že to daného člověka baví a naplňuje.
hranatá mince

Nejsou to žádné bezcenné cetky

Pokud si myslíme, že staré peníze nemají žádné hodnoty, tak bychom byli možná i příjemně překvapeni, některé mince, i když je na nich napsáno třebas jen 5 korun, mohou mít neocenitelnou historickou hodnotu a majitelé si jsou toho dobře vědomi. Pořádný sejf je skoro až nutností pro ty, kteří vlastní opravdové rarity a nejcennější historické kousky. Někteří věnují svou sbírku nějakému muzeu či výstavě, starobylé groše asi také těžko najdete v nějaké soukromé sbírce, protože se jedná spíše už o kulturní dědictví České republiky. Ale hodnota takových mincí se může vyšplhat až do výše několik stovek tisíc korun, což není vůbec málo.
evropská měna

Malá hodnota

Jak poznáte, že má mince malou hodnotu? Jednoduše, podle toho, kolik je na světě kusů. Samozřejmě, pokud máte minci, kterou vlastní dalších pět milionů lidí na světě, tak ta hodnota asi nebude tak závratná, jako když vlastníte jednu ze sta mincí, limitované edice. Smutné je, že po smrti těchto sběratel už málokdy jejich potomci chtějí pokračovat ve vášni a spíše se rozhodnout věnovat části sbírky sběratelovým přátelům nebo se toho všeho spíše vzdají ve prospěch místního muzea. Případně se je zkusí vydražit v nějaké aukci. Smutný konec ale vždy nastane, protože leč mince zůstávají navěky, tak jejich majitelé mizí v rámci těch několik staletí, jako když mrkne.