V obývacích pokojích našich babiček se dříve nacházeli takové ty robustní, zavěšené lustry.

Trávíte více času v kuchyni, nebo v obýváku? Já v obývacím pokoji a správné osvětlení je tedy základ. Pro větší místnosti, jakými obývací pokoje bývají, je vždy dobré na paměti mít i potřebu centrálního osvětlení. Jedná se o klasický lustr, který se ale lehce může stát tou pravou designovou dominantou zmíněné místnosti. A hlavně, designový lustr v obýváku Light4home uvidíte prakticky každý den, takže stojí za to si dát s výběrem trochu záležet. V obývacích pokojích našich babiček se dříve nacházeli takové ty robustní, zavěšené lustry, kde zřejmě platilo, čím více ramen, tím lepší. A tím více světla. A pokud nějaká ta žárovka praskla, dalších šest bohatě stačilo, než praskly další.

závěsný lustr

V moderním obýváku naleznete stejně jako tyto typy lustrů, tedy visací, také takzvané přisáté lustry. Dnes se moc nekoukáme na funkčnost a počet žárovek, ale především na kvalitu a design. Spolu s výběrem typu stojí za to zamyslet se také nad materiálem. A zde se fantazii meze nekladou, v nabídce naleznete typ kovový, nebo skleněný. Dřevo ani porcelán nejsou problém a všechny tyto materiály lze i kombinovat.

přisátý lustr

Obecně platí, že do obývacího pokoje s nižším stropem spíše sluší přisazený typ lustru, s vyšším stropem si můžete dovolit lustr závěsný a dle délky lanka, nebo řetězu si přizpůsobit ideální osvětlení všech koutů místnosti. U visacích lustrů můžete vybírat i v kategorii retro, kde vnější část lustru působí klasicky, ale vnitřek je moderně vybaven a splňuje normy a požadavky. A když už máte představu nad kategorií a typem provedení, myslete také na samotné světlo. Dnes opět velice moderní je osvětlení led žárovkami, které výborně svítí a mají dlouho životnost. Klasické žárovky určitě znáte a platí zde klasická poučka, že z 90 % hřejí a z 10 % svítí. Úsporné žárovky už podle názvu vynikají nižší spotřebou, ale na druhou stranu se déle rozsvěcují. A halogenové? Na ty zapomeňte, ty se domů nehodí.