Jsou lepší tekuté čističe nebo tablety do bazénu?

Asi každý majitel bazénu ví, že udržet kvalitu vody v patřičných mezích po celou koupací sezónu není rozhodně nic jednouchého. Přesto možnost ponořit se v horkém letním dni do chladivé vody je rozhodně lákavá. Jak ale zajistit, aby nám ona voda vydržela zároveň i průzračně čistá?

K tomu nám slouží několik pomocníků. Jedním z těch nejzákladnějších je filtrační zařízení. To funguje tak, že čerpadlo na jednom konci vodu odčerpává a prohání ji přes filtrační materiál, kde se zbaví nečistot. Následně ji druhým koncem pouští zpět do bazénu.

bazen6

Dále je to klasická síťka na dlouhé tyči. S její pomocí se vybírají větší kusy nečistot, které by mohly zanést filtr, ucpat jej nebo nějakým způsobem poškodit. Toto zařízení je důležité především u venkovních bazénů, kam často napadají listy, květy, ale i drobní živočichové.

No a v neposlední řadě jsou tu chemičtí bojovníci. Sem patří například chlor, vločkovač či přípravky na úpravu pH vody, a to jak směrem nahoru, tak dolů. Tyto se dávkují podle aktuální situace. Často je nutné předem provést rychlý test, který nám řekne, jaké jsou nyní hodnoty. Tyto testy naštěstí nejsou příliš drahé a jsou poměrně snadno k sehnání.

Ovšem otázkou také je, jakou formu by tyto přípravky měly být. Prodávají se totiž jako tekutina, prášek či tablety do bazénu https://www.chlorito.cz/multi-tablety-5v1. Zde záleží především na tom, jak jej chceme použít a jak vážná je situace.

bazen7

Pokud potřebujeme okamžitý účinek, pak jsou tekuté prostředky nejlepší. Jakmile nám však jde o dlouhodobé udržení stávajících hodnot, pak jsou tablety mnohem lepším řešením. Rozpouštějí se totiž pomalu a neuvolňují tak všechnu svou účinnou látku naráz.

Nevýhodou je, že největší koncentrace dané látky se nachází v místě, kde je tableta, a směrem od ní prudce klesá. Je tedy nutné ji pravidelně přemisťovat, abychom dosáhli maximálního účinku.

Jak je vidět, možností, jak ochránit náš bazén, je spousta. Stačí jen vybrat tu správnou kombinaci.